Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Eylül 13, 2018 0 ile Sifa-i Ruh

Erkekler için deva

Oğlu ve kızı olmayan adama, 41 adet yumurta akın kap içinde toplayıp biraz ısıtıp tamamını birden içirip sonra da ailesi ile beraber olursa o kadın derhal hamile kalır diye beyan olunmuştur.

Not: Yumurtaların, taze günlük olması ve o çiftlik veya kümeste horoz olması şarttır. Yani yumurtaların döllenmiş olması şarttır.

Çocuk istemi ile ilgili bir beyan:

Bir erkek herhangi bir kap veya teneke içine idrar edip baksa ve idrar köpürüp kabarsa o erkeğin çocuğu olur diye beyan olunmuştur (Hikmet-i Hüda’dan sual olmaz).

İKTİDARSIZLIK

Vücudun uyanmayıp cinsel işlevini yapamaması beyanında bir ölçüdür. Bu rahatsızlığın çok nedenleri vardır, bazen spermin bozukluğundan olur. Bazen erkeğin penisinin ve hayalarının (yumurtalarının) zayıflığındandır. Bazen dimağ, beyin, yüreğin ve ciğerin zayıflığındandır. Bazen çok semiz olmasından veya arik, zayıf olmasından bazen uzun zaman cinsel münasebet birleşme yapamamadan ve bazen kendine bağlı zannedip cinsel ilişkiye teşebbüs ettiği zaman acaba ben bağlı mıyım diye düşünüp penis tam sertleşmeyip gevşek olmasından hanımı ile cinsel işlevini yapamaz.

 

Bu durumda yapılması gereken devalar;

  1. Horozun hayalarını kurutup 8 dirhem (24gram) kebabe (kuyruklu biber, bir ottur), 6 gram havlican (Türkçe kulung otu) dövülüp ezilerek toz haline (sufüf) getirip bir miktar se ker Katip sabahlar 3 gram kullanıp üstüne biraz süt içilmeli.
  2. Pişmiş çılbır yumurta sarısını tarçınla beraber yenilmelidir.
  3. Üç adet yumurta sarısını ısıtıp, 3 gram tarçın yahut zencefil ile karıştırıp birden içilir ve bir kaç gün sabah akşam devam edilirse. Görecekler ki ne kadar kuvvet oluşur.

Kenzü’l Sıhhati’l Ebdaniye