Doğal Kozmetikler IV

Ekim 5, 2018 0 ile Sifa-i Ruh

Prof.Dr. Ayten Altıntaş

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı

Saçı beslemek ve kepeklenme, kaşıntı, dökülme gibi problemleri ortadan kaldırmak amacıyla antiseptik etkili bitkilerin sularını ve yağlarını kullanabilir; saçlarımızı amonyak, hidrojen peroksit gibi kimyasallar ihtiva eden boyalar yerine bitkilerle boyayabiliriz.

Saç tonikleri

1 bardak su içinde 1 yemek kaşığı toz kekik, lavanta veya biberiye kaynatılır (tek bitki kullanılmalıdır), 10 dakika sonra ocaktan alınır, üzeri kapalı halde soğumaya bırakılır, ılıklaşınca süzülür, bu suyla saça friksiyon yapılır.

Bir Başka Saç Toniği:

1 bardak su içinde 1 yemek kaşığı sinameki yaprağı kaynatılır, ocağın altı kısılır, 5 dakika daha kaynatmaya devam edilir, üzeri kapalı halde soğumaya bırakılır, ılıklaşınca süzülür, 1 yemek kaşığı sirke ilave edilir.

Saçlar sabun gibi tabii bir temizleyiciyle yıkandıktan sonra bu suyla friksiyon yapılır.

Bir Başka Saç Toniği:

2 bardak su içinde 2 yemek kaşığı -mümkünse toz edilmemiş- sumak meyvesi kaynatılır, ocağın altı kısılır, meyvelerin rengi suya geçene kadar kaynatmaya devam edilir, üzeri kapalı halde soğumaya bırakılır, ılıklaşınca süzülür. Saçlar sabun gibi tabii bir temizleyiciyle yıkandıktan sonra bu suyla friksiyon yapılır.

 

Saç bakım yağları

2 bardak su içinde 1 yemek kaşığı toz kekik, lavanta veya biberiye kaynatılır (tek bitki kullanılmalıdır), 10 dakika sonra ocaktan alınır, üzeri kapalı halde soğumaya bırakılır, ılıklaşınca süzülür, içine aynı miktarda zeytinyağı konur,hafif ateşte üzeri açık halde kaynatılır,su iyice azalınca ocaktan alınır,

1 saat bekletilir, üstte kalan yağ dikkatlice dökülerek veya bir enjeksiyon yardımıyla ayrı bir kavanoza alınır (alttaki su yağa geçmemelidir), bu yağ hemen saç diplerine sürülür, 2 saat bekletilip yıkanır.

 

Doğal Saç boyaları

Kına yaprakları toz haline getirilip piyasada satılmaktadır.

Bu toz sıcak suyla karıştırılıp macun kıvamına getirilir, saça uygulanır, ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar kalıcı olur. Saçı kızıla boyar.

Bir Başka Saç Boyası Tarifi:

Ceviz meyveleri taze iken toplanır, yeşil kabukları soyulup kurutulur, toz haline getirilir, sıcak suyla karıştırılıp

macun kıvamına getirilir, saça uygulanır, ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar kalıcı olur. Saçı siyaha boyar.


//cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js

Sağlık Çevre Kültür Dergisi