Sedef Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Eylül 13, 2018 0 ile Sifa-i Ruh

SEDEF HASTALIĞI

Bu hastalığın tıp dilindeki ismi, psoriasisdir. Vücudun Çeşitli bölgelerinde kızarıklık ve pullanma vardır. Her bölo görülebilen toplu iğne başından biraz daha büyük olan vonlara ve daha ileri gider ve ilerleyerek bütün vücudu kaplayan kronik tekrarlayıcı ve sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık bulaşıcı değildir.

Nedenleri: Birçok nedeninin yanı sıra genetik faktörlerle beraber stres ve üzüntüler de bu nedenlerdendir.

Tedavisi:. Mesela: Bunlardan birincisi hepimizin yakinen bildiği siyah çekirdekli kurutulmuş üzümdür. Bunun 20-25 adedinin seker hastası olanların çekirdeğini çıkararak hasta olmayanların ise çekirdeği ile birlikte dövüp ezip yemeleri sedef hastalığına yakalananlar bunun çok şifasını, faydasını görürler.

Ve ikinci terkip ise şöyledir: Bizzat Hz. Peygamberimizin hadisi şeriflerinden bildirdiği gibi, çörek otudur. Bu otun ölüm hariç bütün dert ve hastalıklara çare olduğu beyan edildiği için, çörek otunu bir dibekte dövüp miktarı 4-5 çay kaşığı çörek otu, dövülmüşü 1 -2 kaşık yoğurt ile karıştırılıp yenilmesinde büyük fayda vardır.

Sedef hastaları üç öğün yemeklerinde yoğurt yemelidirler. Bu hastalara yoğurdun faydaları vardır. İhmal etmemek gerekir.

Üçüncüsü ise, çörek otu havanda dövülüp 3 cay kaşıgı miktarı, bunu 1 kaşık yemek kaşığı yoğurt ile karıştirip, nilir. Bununla birlikte sabah, öğle ve akşam yemek küçük birer kâse yoğurt yemek sedef hastalarına çok faydalı önerilerdir. Bunlar tatbik edilmelidir.