Kuru Kupa Terapisi

Eylül 14, 2018 0 ile Sifa-i Ruh

Kupa Çekme (Küçük Hacamat)
Kavanoz kapatma, bardak kapatma, şişe çekme

Hemen hemen hiç yan etkisi olmayan, hata riski taşımayan, kolay uygulanan, masrafsız, çabuk ve uzun süreli etki eden, binlerce yıldır kullanılan kupa çekme işlemini her isteyen uygulayabilir.

Faydası ve yapılış şekli ile hacamata benzediği için, kupa çekmenin ikinci ismi “küçük hacamat”tır.
Yasaklanmış iki çukur, bıngıldak ve ense çukuru hariç, her yere kupa ka­patılabilir.

Kupa çekmek için en uygun yerler:

Omuza, sırtın orta kısmına ve yanlara kapatılan kupalar (son kaburga kemiğine kadar omurganın iki tarafı) akciğer, karaciğer, safra kesesi, pankreas, mide hastalıkları ve ağrılarına, yüksek tansiyon, omurga kireçlenmesi ve boyun fıtığına çok iyi gelir.

Sırtın alt kısmına (son kaburga kemiğinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar omurganın iki tarafı) kapatılan kupa bel ağrısı, yüksek tansiyon, böbrekler, kadın-erkek hastalıklarına iyi gelir.

Şakakların alt kısmına (kulaklar önüne) kapatılan kupa göz, burun, du­dak, yanak, kulak, boğaz, boyun, diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelir, beyni temizler, yüz cildini güzelleştirir.

Kulak altı ve biraz arkasına kapatılan kupa kulak, burun, göz hastalık­larına, ön dişlere ve köpek dişlerine, baş ağrısına, karaciğer ve safra ke­sesi sancılarına, baş titremesine iyi gelir.

Çene altına kapatılan kupa baş ve yüz organlarının hastalıklarına (çene, göz, burun, kulak, dudak, diş, diş etleri ve yanaklar), boyun organ­larının hastalıklarına (ses telleri, tiroid bezi ve lenf bezi hastalıklar’, boyun fıtığı, bademciklerin şişmesi) ve yüz güzelliğine iyi gelir.

Göğüs üstü, altı ve göğüs uçlarına kapatılan kupalar meme tıkanıklar” ını dağıtır, anne sütünü çoğaltır.
Makat ile cinsel organ arasına kapatılan kupa prostat hastalıklarına, basur ve fil hastalığına, adet düzensizliğine iyi gelir.

Makata kapatılan kupa kafadan ve tüm vücuttan kanı aşağı çeker. Tüm organlara ve vücuda rahatlık verir. Bilhassa bağırsaklara, prostat hastalıklarına ve adet düzensizliklerine iyi gelir.

Uylukların iç kısımlarına kapatılan kupalar kalça ve topuk ağrılarına, basur, karın ve kasık fıtığına, gut hastalığına iyi gelir.

Uylukların ön kısmına kapatılan kupa erbezi ödemi, kalça ve baldır ya­ralarına iyi gelir.
Uylukların arka kısmına kapatılan kupa yüksek tansiyonu indirir, başağrısını dindirir, uyluklardaki yara ve ağrıları giderir.

Topuklara kapatılan kupa adet düzensizliklerine, siyatik ağrılarına, gut hastalığına iyi gelir.

Göbeğin üst kısmına kapatılan kupa yağları dağıtır, cildi güzelleştirir, kabızlığa, fıtığa, mide ve karın ağrısına iyi gelir.
Göbek çukuruna yarım litrelik kavanoz kapatılırsa, bu karın ağrısını ve adet ağrılarını giderir.
Göbeğin alt kısmına kapatılan kupalar böbrekten idrar yoluna inen taşı mesaneye indirir, yumurtalıklar ve tüplerdeki tıkanıkları açar ve gö­beğin üst kısmına kapatılan kupaların sağladığı faydayı sağlar.

Kupa çekmek için 100 gr., 150 gr., 200 gr., 250 gr. veya 500 gramlık kupalar veya normal mutfak kavanozu, pamuk ve uzun çakmak kullanılır.

Kupanın dibine küçük, ama dip kısmı ince bir tabaka halinde kapatma­sına yetecek pamuk parçası yerleştirilir ve çakmakla yakılıp hızlı bir şekil­de belirtilen bölgeye yapıştırılır ve duruma göre 10-20 dakika (bazen 1-2 saate kadar) bekletilir. Sonra, kupa ağzına en yakın olan deriye parmakla bastırılıp/ kupanın hava alması sağlanarak kupa alınır ve yerine hafifçe masaj yapılır.

Çocuklar, zayıflar ve yaşlılar için 100 gramlık kupalar kullanılır. İlk de-fa yapıldığında kupalar sadece 3-5 dakika bekletilir. Bekletme süresi daha sonra 15 dakikaya kadar uzatılabilir. Alıştıktan sonra, yaşlılara daha büyük, 150-200 gramlık kupalar kullanılabilir.

Yüz ve çene altı için de 100 gramlık kupalar alıştıra alıştıra uygulanır. Yüz ve çene altına ilk defa kapatılan kupaları bekletme süresi 1 dakikadan başlanarak 10 dakikaya kadar uzatılabilir.

Kupalar iki günde bir veya üç günde bir olmak üzere aynı bölgeye 5-7 defa kapatılabilir. Sonra farklı bir bölgeye geçilir, ihtiyaca göre 1-3 ay son­ra aynı bölgeye tekrar uygulanır. Sırayla, bölge bölge tüm vücuda kapatı­lan kupaların hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur.

Kupaların izi sağlıklı insanlarda düzgün, kırmızıya çalan pembe bir renk alır ve kısa zamanda dağılır. Kupa izi düzgün morluklar şeklinde olursa, kandaki toksik madde fazlalığını, düzgün olmayan benekli morluklar ise, ince damarlarda yeni oluşmuş tıkanıklıklar olduğunu gösterir.

Kapatılan kupalar hiçbir iz bırakmazsa, bölgede kan dolaşımının zor du­rumda olduğu anlaşılır. Yani eski, katı, yağlı veya balgamlı tıkanıklıklarla da­marlar kapanmış ve bölgeye bağlı olan organlar besin ve oksijen yetmezliğiyle karşı karşıya kalmış demektir.

Bu katı tıkanıklıkları hareketlendirmek ve çıkartabilmek için sık banyo yapmak, vücudu keselemek, banyodan son­ra çörekotu yağı veya terebentin yağı ile karışık zeytinyağı, veya sirke ya da acı kavun suyu (“ilaçlar” bölümüne bakınız.) ile vücuda masaj yapmak, kap­lıcaya gitmek gerekir. Ancak bunları yaptıktan sonra, büyük yani güçlü ku­palar kapatılır ve hacamat yapılır.

Akut hastalıklarda yalnızca hastalığın şid­deti azalmaya ve ateş inmeye başladığı zaman kupa kapatılabilir.
Her zaman kupa kapatılabilir, ancak bu işlem için en etkili zaman “Ha­camat zamanı” bölümünde anlatılan zamandır.

Uyarı: Yüze ve boyna sık kapatılan kuvvetli kupalar görme zayıflığına sebep olabilir.
Ateş ile kupa kapatma işleminin tek tehlikesi hastanın yanan pamuk ile yanmasıdır. Aslında kupa içinde oluşan yanığın hiç zararı yoktur, tam ter­sine faydası vardır.

İyileşme daha derin ve daha etkili olur. Eski tabipler omurga ve eklem hastalıkları için yakarak kupa kapatırlardı.

Kupa çekme işleminde iki usûl vardır:
• 1. Usûl (etkisi daha kuvvetli olan): Ateş kullanarak kupa çekmek.
A) Ateş kullanarak yanıksız kupa kapatmak.
B) Ateş kullanarak yakarak kupa kapatmak. Dağlama yapar gibi.
• 2. Usûl: Vakum aleti kullanarak kupa kapatmak.

Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde-Dr.Aidin Salih